Нови преговори за името меѓу Грција и Македонија? | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нови преговори за името меѓу Грција и Македонија?

*

Меѓународниот посредник во спорот за името на Македонија,Метју Нимиц,денеска се очекува да објави нов круг преговори.На нив најверојатно ќе го претстави новиот предлог за решавање на спорот меѓу Скопје и Атина,објавуваат денеска грчките весници.

На преговорите ќе бидат разгледани имиња, како на пример Република Нова Македонија,објавува Елефтерос типос,прецизирајќи дека средбата на двете страни ќе биде одржана на први ноември.

Весниците објавуваат и анкета, во која повеќе од половината граѓани бараат Грција да стави вето на приемот на Македонија во НАТО и ЕУ,ако Скопје останува на ставот да го зачува уставното име на земјата.