Македонија и Црна Гора со заеднички став за прашањето на статусот на Косово | Вести | DW | 30.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Македонија и Црна Гора со заеднички став за прашањето на статусот на Косово

*

Македонија и Црна Гора имаат заеднички став дека прашањето на идниот статус на Косово треба да се реши што поскори на начин на кој би се зголемила стабилноста во регионот и ќе придонесе за уште посилно евроатлантско партнерство на земјите на Балканот. Ова денеска во Скопје го истакнаа министрите за надворешни работи на двете земји , Антонио Милошоски и Милан Роќен .

Тие покрај ова најавија засилена соработка на патот кон евроатлантските структури но како приоритет го посочија јакнењето на економските односи меѓу двете земји .