Задршки во Германија за плановите на Вашингтон за воена помош на Блискиот Исток | Вести | DW | 30.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Задршки во Германија за плановите на Вашингтон за воена помош на Блискиот Исток

*

Планот на САД за вооружување на земјите сојузнички на Блискиот исток поради се поголемото влијание на Иран во регионот наиде на задршки меѓу германските политичари . Блискиот исток е буре со барут предупреди претседателот на комисијата за надворешна политика во Бундестагот, Рупрехт Поленц од Хрситијанско Демократската Унија. Според него станува збор за стратегија со висок ризик. Иран пак жестоко ги критикуваше плановите на САД да испратат воена помош од повеќе милијарди долари за земји како Израел, Египет, Саудиска Арабија, Кувајт.

Шефот на дипломатијата Мохамед Али Хосеини изјави дека САД сакаат да шират страв и да предизвикаат поделба во регионот.