ЕУ и АСЕАН за Мијанмар | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ и АСЕАН за Мијанмар

*

ЕУ и југоисточно азиската организација АСЕАН ја повикаа воената хунта во Мијанмар да дозволи спроведување демократски реформи. Во заедничкото соопштение исто така се бара и ослободување од домашен притвор на лидерката на опозицијата Ауг Сан Су Кју како и останатите политички затвореници. ЕУ предлага економски санкции, кои ако дадат резултати, тогаш Унијата ќе се заангажира во борбата против сиромаштијата во земјата. АСЕАН земјите одбија воведување на санкции бидејќи со тоа ќе се намалат шансите за демократизација на Мијанмар.