Во Лондон средба на Контакт групата и Тројката за Косово | Вести | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Лондон средба на Контакт групата и Тројката за Косово

*

Меѓународниот посредник во преговорите за статусот на Косово Волфганг Ишингер денеска оцени дека продолжувањето на преговорите за статусото на покраината претставува можеби последна можност да се пронајде решение. Во Лондон денеска се оддржува состанок на претставници на Контакт групата и посредувачката тројка, на кој ќе се разгледа натамошниот процес за решавање на статусот на Косово. Состанокот во Лондон се одржува на ниво на политички директори а на него ќе учествуваат и претсавниците на Тројката Ишингер, Визнер и Бочан Харченко. Тројката за Косово по состанокот во Лондон ќе отпатува за Белград на средби со српските власт, а во сабота ќе ја посетат Приштина.