Велика Британија исклучи истрага за ирачката војна | Вести | DW | 12.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Велика Британија исклучи истрага за ирачката војна

*

Долниот дом на британскиот парламент го одби барањето на опоозиционите Конзервативци, за воведување истражен одбор за ирачката војна. Премиерот во оставка Тон Блер, ја исклучи можноста од каква и да е истрага се додека во Ирак се стационирани британски војници. Наследникот на Блер Гордон Браун смета дека Британците научиле од грешките поради што сака да направи јасна поделба меѓу тајните служби и политиката.