1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Großbritannien | Rishi Sunak in London
Фотографија: Peter Nicholls/REUTERS

Риши Сунак

Риши Сунак, роден на 12 мај 1980 година, е британски политичар и лидер на Конзервативната партија од 24 октомври 2022. Тој е прв премиер на британската влада со индиско потекло.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе