WP: Трампу представили план захоплення урану в Ірані
2 квітня 2026 р.
Військове командування армії США представило президентові країни Дональду Трампу план із захоплення та вивезення з Ірану близько 440 кілограмів високозбагаченого урану, повідомило The Washington Post (WP) у четвер, 2 квітня, з посиланням на два джерела.
Як випливає з публікації, план представили президенту США минулого тижня на його запит. Раніше про те, що адміністрація Трампа розмірковує над подібним планом, повідомляло видання The Wall Street Journal.
Ризики можливої операції США щодо захоплення урану в Ірані
Йдеться про високоризиковану спеціальну операцію. За оцінкою експертів, на яких посилається WP, схожі завдання, які можна було би порівняти за складністю з цим, ніколи раніше не ставилися під час війни. План, зокерма, передбачає транспортування до Ірану повітрям землерийної техніки, для чого може знадобитися будівництво злітно-посадкової смуги для вантажних літаків.
Річ утім, що, за оцінками Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), більша частина збагаченого урану знаходиться на підземному ядерному об'єкті поблизу міста Ісфахан, у тунелях, розташованих на глибині понад 90 метрів під землею. Доступ до цього об'єкта заблокований під завалами, що залишилися після ударів США минулого року. Сам об'єкт розташований у центральній частині Ірану.
Тож для виконання цієї місії, можливо, потрібно буде перекинути повітрям сотні або тисячі військовослужбовців і важку техніку для забезпечення робіт з розкопок і вилучення радіоактивних матеріалів. Такі роботи можуть зайняти кілька тижнів і проходитимуть під обстрілами в глибині території Ірану, вказують колишні співробітники міністерства оборони США (Пентагон), з якими спілкувалися журналісти.
У письмовому коментарі щодо плану захоплення американськими військовими іранського урану прессекретарка Білого дому Керолайн Лівітт наголосила: "Завдання Пентагону - провести підготовку, щоб дати головнокомандувачу максимальну кількість опцій. Це не означає, що президент ухвалив рішення".
Ядерне роззброєння Ірану - головна вимога США
У переданому Ірану адміністрацією США плані з припинення війни з 15 пунктів, серед іншого, міститься вимога до Тегерана відмовитися від високозбагаченого урану. Іран цю вимогу відкидає, проте ще до початку війни влада країни висловила готовність знизити ступінь збагачення урану, нагадує WP.
Сам Трамп та міністр оборони США Піт Гегсет неодноразово говорили, що метою війни США та Ізраїлю проти Ірану є завадити створенню Ісламською Республікою ядерної зброї. За даними МАГАТЕ, Іран має близько 440 кілограмів урану, збагаченого до рівня 60%. Це на межі рівня збагачення, необхідного для створення ядерної зброї.
За оцінками МАГАТЕ, в Ісфахані знаходиться понад половина всього іранського високозбагаченого урану. Решта перебуває на об'єктів в місті Натанз, що знаходиться в тому самому регіоні, що й Ісфахан, а також на інших об'єктах.