1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW

Dronë mbi Moskë

30 Maj 2023

Moska u sulmua nga dronë, sipas kryebashkiakut Sobjanin. Moska akuzon Kievin për sulm terrorist. Kievi e mohon.

https://p.dw.com/p/4RyBu
Russland, Moskau | Wohngebäude lt. Berichten angeblich durch ukrainischen Drohnenangriff beschädigt
Fotografi: Maxim Shemetov/REUTERS

Moska u sulmua me dronë, sipas kryebashkiakut Sergei Sobyanin. "Pas një sulmi me dronë, disa ndërtesa u dëmtuan lehtë herët në mëngjes”, shkroi ai në Telegram. Askush nuk është "plagosur rëndë”. Shërbimet e urgjencës thanë se një person ka mbetur i plagosur.

Banorët e ndërtesave janë sjellë në vend të sigurt dhe janë vendosur forcat e sigurisë. Guvernatori i Rajonit të Moskës, Andrei Vorobiev tha se mbrojtja ajrore kishte qenë aktive: "Disa dronë u rrëzuan në afërsi të Moskës". Sipas raporteve të pakonfirmuara nga kanalet ruse të Telegramit, gjithsej rreth 25 dronë u drejtuan drejt Moskës, shumica e të cilave u zmbrapsën. Fotot dhe videot e një kolone tymi janë shpërndarë në rrjetet sociale

Fotot dhe videot e një kolone tymi janë shpërndarë në rrjetet sociale
Fotot dhe videot e një kolone tymi janë shpërndarë në rrjetet socialeFotografi: Vitaly Smolnikov/Tass/picture alliance

Moska fajëson Kievin - Kievi mohon

Sipas kryebashkiakut, ende po punohet për të përcaktuar shkaqet e këtij sulmi. Sipas agjencisë së lajmeve RIA, ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoigu foli për një sulm terrorist pas të cilit qëndronte Kievi. Ai tha se Ukraina kishte gjuajtur tetë dronë në Moskë, por "të gjithë dronët e përfshirë në incident u rrëzuan".

Sipas Ministrisë, tre nga dronët u çaktivizuan nga lufta elektronike, humbën kontrollin dhe devijuan nga objektivat e synuara. Pesë dronë të tjerë thuhet se u rrëzuan nga një sistem raketash tokë-ajër.

Qeveria ukrainase i ka mohuar këto akuza. Ai sigurisht është i kënaqur me këto sulme, tha këshilltari presidencial Mychaïlo Podoliak në një program në YouTube: "Por sigurisht që ne nuk kemi asgjë të bëjmë drejtpërdrejt me këtë".

Sulmet me dronë janë shtuar javët e fundit

Rusia ka zhvilluar një luftë agresioni kundër Ukrainës fqinje për më shumë se 15 muaj. Javët e fundit, të shtënat dhe sulmet me dronë janë shtuar gjithashtu në rajonet ruse.

Ushtare para godinae te demtuara ne Moske
Fotografi: Evgenia Novozhenina/REUTERS

Ndoshta incidenti më spektakolar ndodhi në fillim të majit, kur dy objekte fluturuese u rrëzuan pak mbi Kremlin. Moska ka fajësuar për tentativën e supozuar të sulmit ndaj Presidentit Vladimir Putin liderët e Kievit, të cilët kanë mohuar çdo përfshirje. Shumë vëzhgues ndërkombëtarë besojnë se ka të ngjarë që sulmi në Kremlin të jetë organizuar nga vetë Moska për të justifikuar sulmet e saj brutale ndaj Ukrainës.

Ky sulm i fundit pason një sulm me dron rus në kryeqytetin ukrainas Kiev gjatë natës, i cili vrau të paktën një person sipas kryetarit të bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko. Zjarri rus në mes të ditës kishte shkaktuar panik në kryeqytetin ukrainas. Një ndërtesë mori flakë. Forcat Ajrore thanë në Telegram se rrëzuan 29 drone nga gjithsej 31.

aud (dpa, tgsch, dlf)