1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПолитикаСоединети Американски Држави

Пентагон одобри испорака на оружје за Тајван

ЖА / агенции
2 март 2023

САД планираат испорака на оружје и муниција во Тајван во вредност од 619 милиони долари. Одобрената испорака доаѓа во време на растечки тензии со Кина, која и натаму пројавува аспирации кон островската држава.

https://p.dw.com/p/4O96L
Тајвански борбени авиони Ф-16
Тајвански борбени авиони Ф-16Фотографија: Johnson Lai/AP Photo/picture alliance

Одобрената испорака на оружје за Тајван со волумен од 619 милиони долари опфаќа стотици ракети, меѓу другото за борбените авиони Ф-16, како и системи за навигација и друга опрема, соопшти Пентагон во Вашингтон. „Купувањето на  опремата ќе придонесе за подобрена способност на примателот за заштита на неговиот воздушен простор и за регионалната безбедност, како и за компатибилноста на системите со САД“, соопштија од Пентагон.

САД од 1979 година работат на подигнување на одбранбената способност на демократската островска држава, што се одвива во најголем дел преку испорака на оружје, што наидува на лутина кај кинеското раководство. Пекинг го смета Тајван за дел од својата држава, упатувајќи постојани закани за негово освојување.

Владата во Тајпеј пак опстојува на независноста на Тајван.

Тајванското Министерство за одбрана денеска се заблагодари за планираната испорака на оружје, коешто ќе помогне во одбраната на воздушниот простор од кинеските авиони. Зделката се случува во време на нараснати тензии и засилени акции на кинеската морнарица и авијација во близина на Тајван. Само во вторникот и средата во тајванскиот воздушен простор навлегле неколку десетици кинески авиони, извести Министерството за одбрана во Тајпеј.