1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиТајван

Тајван го продолжи воениот рок поради Кина

ЕМФ | агенции
27 декември 2022

Тајван го продолжи воениот рок од четири месеци на една година, поради „заплашувањата и заканите“ од Кина.

https://p.dw.com/p/4LSai

„Донесовме одлука за повторно воведување на едногодишен воен рок од 2024 година“, изјави тајванската претседателка Тсаи Инг-вен по седницата на владата посветена на националната безбедност. Како причина за ваквата одлука е наведено дека кинеските „заплашувања и закани против Тајван“стануваат „сѐ поочигледни“.

Според Тсаи, актуелниот воен рок, кој трае четири месеци, не е доволен за да се одговори на ситуацијата која „брзо и постојано се менува“.

Продолжениот воен рок важи за мажите кои се родени по 1 јануари 2005 година.

Тсаи Инг-вен, претседателка на Тајван
Тсаи Инг-вен, претседателка на ТајванФотографија: Huizhong Wu/AP Photo/picture alliance

„Војна можеме да избегнеме само ако се подготвуваме за војна, војна можеме да избегнеме само ако сме во состојба да војуваме“, изјави тајванската претседателка.

Седницата на кабинетот се одржа два дена по големите воени вежби на Кина во близина на Тајван. Кина го смета Тајван за своја отцепена територија и сака да го припои повторно кон себе, ако е неопходно и со примена на воена сила. Посетата на американската политичарка Ненси Пелосина Тајван во август годинава предизвика тензии помеѓу САД и Кина.