1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Патување низ историјата на Охрид со мозаици

Ана Арсеновска-Зафирова
6 август 2022

Никола Упевче како конзерватор и мозаичар го оживува минатото на Охрид. Лихнидос и Охрид сега се на мозаик мапа на стариот град Охрид, која тој ја работел 10 години и ќе биде уникатна алатка за сите туристи. На неа се одбележани сите археолошки локалитети. Упевче го инспирираат старите мозаици и богатото минато и култура на Охрид.

https://www.dw.com/mk/patuvane-niz-istorijata-na-ohrid-so-mozaici/video-62723026
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Во македонскиот парламент нема потребно мнозинство за уставни измени

Прво избори, па уставни измени?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница