1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Бојосување јајца во Пар Село: традиционално или модерно?

31 март 2024

Традиционално или модерно бојосување велигденски јајца? Јасминка од Пар Село кај Тузла ги има споено двата начина и така ги поврза и старите и младите.

https://p.dw.com/p/4eHvL

Јасминка Мијатовиќ од Пар Село кај Тузла, Босна и Херцеговина, повеќе од три децении ги бојосува јајцата за Велигден на традиционален начин. Таа ги става јајцата во најлонски чорап со трева, а потоа ги вари во лушпи од кромид. Вели дека е тоа „нешто што е исклучително важно за католиците од овие краеви“.

Покрај кромид, јајцата се бојосуваат и со коприва, и со морков и со рен, за да бидат што пошарени.

Повеќе во видеото!

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема