1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ЕкономијаСоединети Американски Држави

Aвтомобилите станаа луксуз за Американците?

Џозеф Рајт
15 мај 2024

Зголемување на цените на новите автомобили, вртоглаво високо осигурување и скапи поправки - поседувањето автомобил станува луксуз за многумина во САД. Дали „Американскиот сон“ е во криза?

https://p.dw.com/p/4fsjx

Просечната цена на нов автомобил во САД се зголеми од 38.000 долари пред пет години на 45.000 долари денес. Покрај тоа, трошоците за осигурување се зголемија за 34% во текот на изминатите три години, со зголемување од 14% само за една година, што е најголем пораст од 1970-тите.

Пораснаа и трошоците за одржување, со што возењето во САД станува луксуз.

Што е со јавниот превоз? Повеќе во видеото!

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема