Црвенковски,Месиќ и Тадиќ за Косово | Вести | DW | 20.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Црвенковски,Месиќ и Тадиќ за Косово

Прашањето на Косово е најдобро да се реши преку Резолуција на Советот за безбедност на ОН, а предлогот на Марти Ахтисари е добра основа,заклучиле денеска на маргините на самитот во Охрид македонскиот претседател Бранко Црвенковски и неговиот колега од Хрватска Стипе Месиќ.Српскиот претседател Борис Тадиќ го потврдил ставот на Белград за неприфаќање на планот,нагласувајќи дека очекува поддршка од Русија.