Франција им се поклони на своите шампиони | Панорама | DW | 17.07.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Франција им се поклони на своите шампиони

Покрај спектакуларниот дочек во Париз, на кој присуствуваа близу еден милион граѓани, за француските репрезентативци беше приреден прием и во Елисејската палата. Тие ќе бидат одликувани и со највисокиот француски орден.

Новите светски фудбалски шампиони пристигнаа на аеродромот со задоцнување и со двокатен автобус со отворен покрив на кој пишуваше „Шампиони“ се упатија во центарот на Париз. Додека пристигнуваа на преполнетата авенија Шанзелизе, авиони ги распрскуваа боите на националното знаме на Франција.

Гледај видео 01:00

Спектакуларен дочек за светските шампиони

Речиси еден милион граѓани, на прочуената париска улица, воодушевено ги поздравуваа светските прваци, кои еден ден претходно во Москва во финалето на СП 2018 ја совладаа Хрватска со 4:2.

По дефилето на Шанзелизе, репрезентативците се упатија кон Елисејската палата, каде што им беше приреден прием. Капитенот Уго Љорис со пехарот во рацете прв се поздрави со претседателот Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит на црвениот тепих пред палатата.

Макрон притоа им се заблагодари на фудбалските херои што го донеле пехарот во Франција и додаде „Благодарам што нѐ направивте горди, што вложивте толку труд. Ви благодарам што бевте единствени“. Во опуштена атмосфера прославата во Елисејската палата продолжи до доцна во ноќта. Непосредно пред пристигнувањето на фудбалерите од Русија, францускиот претседателски кабинет соопшти дека тие ќе бидат одликувани со орденот на Легијата на честа, исто како и светските шампиони од 1998 година. Одликувањето ќе им биде врачено за неколку месеци.

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама