1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Катар 2022 Доха
Фотографија: David Ramos/Getty Images

Катар 2022 Светско првенство во фудбал

Организирано од ФИФА, Светското првенство во фудбал се одржува на секое четири години. Првото СП во фудбал е одржано во 1930 година во Уругвај. 22. Светско првенство во фудбал се одржа во Катар