Солана и Рен за изборите на Косово | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Солана и Рен за изборите на Косово

*

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана и комесарот за проширување на ЕУ Оли Рен го поздравија мирниот тек на изборите на Косово и побараа брзо формирање на влада. За поздравување е што парламентарните избори во српската покраина поминаа во мирна и достоинствена атмосфера и во согласност со меѓународните норми соопшти Солана во Брисел. Солана изрази и загриженост поради ниското учество на изборите кое според него го рефлектира општото незадоволство на народот до политичките елити.

Солана и Рен жалат поради бојкотот на изборте од страна на Србите кои живеат во Косово. Србите според комесарот за проширување треба да преземат контруктивна улога во иднината на Косово.