Смртна закана и за Јужнокорејците - заложници во Авганистан | Вести | DW | 22.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Смртна закана и за Јужнокорејците - заложници во Авганистан

*

Во Авганистан се киднапирани и 23-ца Јужнокорејци. Владата во Сеул се обидува да стапи во преговори со грабнувачите. Во телевизиско обраќање претседателот Ро Му Хјун побара ослободување на грабнатите сограѓани.

Претставник на радикално-исламските Талибанци се закани со убиство на заложниците, меѓу кои 15 се жени, ако до денеска навечер не бидат ослободени сите Талибанци затворени во Кабул.