1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Конфликти

Семејствата на дипломатите од САД треба да го напуштат Киев

СН/агенции
24 јануари 2022

Стејт департментот во Вашингтон им наложи на роднините на американските дипломати во Украина да ја напуштат источноевропската земја. Причината за ова е „континуираната закана од руска воена операција“.

https://p.dw.com/p/45zOm
Американската амбасада во Киев
Американската амбасада во КиевФотографија: Stringer/Sputnik/dpa/picture alliance

САД  соопштија дека на членовите на семејствата на вработените во амбасадата во Украина им наложиле да се вратат дома, препорачувајќи им на сите американски државјани да ја разгледаат можноста да заминат од земјата поради закана од руска воена акција.

Американското министерство за надворешни работи објави дека одобрило „доброволно заминување на американските државни службеници и им нареди на членовите на нивните семејства да заминат од амбасадата во Киев поради континуираните закани од руска воена акција“.

Украински војници на украинско-руската граница
Украински војници на украинско-руската границаФотографија: Ukrainian Board Guard Press Off/AP/dpa/picture alliance

На амерканските државјани во Украина им препорачаа да размислат за можноста да заминат. „Американските државјани во Украина би требале да ја разгледаат можноста да заминат без одлагање, користејќи ги можностите на комерцијални или други, приватно достапни опции за транспорт“, објави вчера вечерта Стејт департментот во информациите за патувања.

Американската амбасада во Украина објави дека за овој потег се консултирала со украинската влада и оти ги координира чекорите со сојузниците и со партнерските амбасади во Киев кои го утврдуваат својот став.

„Русија во секој момент би можела да изведе воена акција и владата на САД нема да биде во позиција да ги евакуира американските државјани во таква криза, па (...) мораат да се подготват“, стои во соопштението до амбасадата.

Амбасадта во Киев и натаму работи, а вршителката на должноста Кристина Квиен останува во Украина, соопштија претставниците на Стејт департментот. На граѓаните во САД министерството им советува да не патуваат во Украина „поради зголемен ризик на закана од руска воена акција и Ковид-19“. „Имајте засилена претпазливост во Украина поради криминалот и немири. Ризикот во одредени области е засилен“, стои во соопштението.

На прашањето зошто одлуката за повлекување на членовите на семејствата на вработените во амбасадата е донесена токму сега, министерството се повика на минатонеделното предупредување од Белата куќа за можна руска инвазија на Украина. Москва во повеќе наврати ја отфрлаше оваа можност.