Саркози: на Турција не и е местото во ЕУ | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Саркози: на Турција не и е местото во ЕУНа Турција не и е местото во ЕУ, изјави францускиот претседател Никола Саркози по средбата со претседателот на ЕК, Хозе Мануел Барозо во Брисел. Според него сепак ова прашање не е приоритет во Унијата. За него најважно е да се најде решение за Уставот. За Саркози тоа прашање треба да биде на врвот на агендата на самитот на ЕУ на 21 и 22 јуни.