САД – Русија – антиракетен штит | Вести | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – Русија – антиракетен штит

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини САД дека почнуваат нова трка во вооружување. Со распоредувањето на елементи на новиот анти-ракетен штит на Американците во Источна Европа се нарушува стратешката рамнотежа, порача Лавров по средбата со колегите од Групата Г8 во Потсадам. Неговата американска колешка Кондолиза Рајс и вчера ги оквалификува руските задршки како “смешни“.