Путин оптимист за мировната конференција за Блиски исток | Вести | DW | 23.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Путин оптимист за мировната конференција за Блиски исток

Рускиот претседател Владимир Путин кратко пред меѓународната конференција за Блискиот исток во САД изрази надеж дека ќе биде постигнат пробив.Тој смета на успех во преговорите,изјави Путин при средбата со италијанскиот премиер Романо Проди во Москва.Кратко претходно шефот на Хамас Исмаил Ханија ја прогласи конференцијата за мртвороденче.Сирија,еден од најважните актери во блискоисточниот конфликт, повторно постави услови за учество на планираната конференција во Анаполис.Заради тоа,во вторник ќе биде разговарано и за од Израел окупираната сириска висорамнина Голан.Сириските претставници треба да бидат поканети како директно засегнати во блискоисточниот конфликт,велат во Дамаск.