1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ЕкономијаУнгарија

Протести поради зголемен данок во Унгарија

Оливер Тот
15 јули 2022

Демонстрантите блокираа мост во Будимпешта: тие протестираа против новиот даночен закон кој исклучува стотици илјади луѓе, самостојни приватници, од поволна даночна категорија. Законот стигна во парламентот по забрзана постапка и беше донесен истиот ден. Предвидено е да стапи на сила на 1 септември. Унгарија страда од висока инфлација и слабеење на форинтата.

https://www.dw.com/mk/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BA-%D0%B2%D0%BE-%D1%83%D0%BD%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0/video-62482783
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Москва Анексија Украина

Путин потпиша анексија на четири украински региони

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница