1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ЕкономијаУнгарија

Протести поради зголемен данок во Унгарија

Оливер Тот
15 јули 2022

Демонстрантите блокираа мост во Будимпешта: тие протестираа против новиот даночен закон кој исклучува стотици илјади луѓе, самостојни приватници, од поволна даночна категорија. Законот стигна во парламентот по забрзана постапка и беше донесен истиот ден. Предвидено е да стапи на сила на 1 септември. Унгарија страда од висока инфлација и слабеење на форинтата.

https://p.dw.com/p/4EAcp
Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Апасиев, лидер на Левица

Колку многу агенти

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница