Преговори меѓу Северна Кореја и САД | Вести | DW | 01.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Преговори меѓу Северна Кореја и САД

*

Северна Кореја во Женева започна разговори со САД околу нејзината спорна атомска програма.Претставниците на двете страни треба да договорат како атомските централи да бидат технички оневозможени да се користат за производство на атомско оружје.Целта на дводневната средба е усогласување околу основен документ, околу кој може натамошно да се преговара.Северна Кореја во февруари најави подготвеност да прекине со атомската програма,реакторот Јонгбион е веќе исклучен.