Португалија и официјално го презема претседателство со ЕУ | Вести | DW | 01.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Португалија и официјално го презема претседателство со ЕУ

*

Португалија од денеска и официјално е претседавач со ЕУ. На агендата на новите претседавачи се успешно привршување на преговорите за идното уредување на Унијата, развој на стратешко партнерство со Африка како и зголемување на соработката меѓу ЕУ и Бразил. Како симболичен акт германскиот министер за надворешни Франк Валтер Штајнмаер вчера пред Бранденбуршката капија изврши примопредавање на претседателството со португалскиот колега Луис Амадо.