„Пазарење“ со Грција во ЕУ на товар на Македонија ?! | Вести | DW | 25.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

„Пазарење“ со Грција во ЕУ на товар на Македонија ?!

*

Белградската агенција Бета, повикувајќи се на дипломатски кругови во Берлин, пренесува дека наводно на Грција, која е против независност на Косово, земјите-членки на ЕУ и НАТО и’ ставиле на знаење дека за возврат за промена на ставот, не би и’ се противеле со вето да ја блокира евроатлантската интеграција на Македонија.

Во Берлин и натаму се шпекулира околу тоа дали признавањето на независно Косово од страна на Германија е веќе договорена работа, и покрај изјавите на официјални владини претставници дека такво решение не е донесено. Во интернет-изданието на весникот „Ди велт“ се вели дека Германија и Шпанија им се придружиле на земјите на ЕУ кои се за признавање на независност на Косово и оти наводно 25 од 27 земји на Унијата се подготвени на таков чекор.