ОБСЕ нема да ги набљудува изборите во Русија | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОБСЕ нема да ги набљудува изборите во Русија

*

Во знак на протест против однесувањето на руските власти, организацијата за европска безбедност и соработка ОБСЕ, нема да испрати набљудувачи на изборите во Русија. Во официјалното соопштениет на организацијата стои дека тие не се во состојба да ги набљудуваат изборите закажани за 2 декември. Тие критикуваат дека 70 нивни набљудувачи се уште не добиле руски визи, како и дека со властите имаат спор околку бројката монитори. Русија сака да дозволи влез вкупно на 400 меѓународни монитори, што според ОБСЕ и САД не е доволно. За споредба, на парламентарните избори во 2003 во Русија имало 1200 меѓународни набљудувачи.