Натамошно заладување на односите меѓу НАТО и Русија | Теми на денот | DW | 27.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Натамошно заладување на односите меѓу НАТО и Русија

Москва го суспендира Договорот за конвенционалното вооружување - во НАТО загрижени и разочарани. На средбата во Осло останаа и разликите околу Косово

Јап де Хоп Шефер

Јап де Хоп Шефер

Бурата се крена уште пред да започне конференцијата. Американскиот министер за надворешни работи Кондолиза Рајс го нарече смешно руското однесување спрема планираното стационирање делови од антиракетната одбрана во Полска и Чешка. Рускиот претседател Владимир Путин на тоа возврати со закана за суспендирање на договорот за конвенционалните оружени сили во Европа.

Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во Осло го потврди тоа и рече: “Имаме впечаток дека НАТО се’ уште бара противник. Алијансата вели дека нема противник, барем ние не сме противник”. Со тоа индиректно потврди дека Русија се чувствува загрозена, и покрај спротивните американски тврдења.

Реакцијата на членовите на НАТО ја сумира генералниот секретар Јап де Хоп Шефер. “Веста за суспендирањето на Договорот беше примена со голема загриженост, разочарување и жалење, оти сојузниците сметат дека тој договор е еден од темелите на европската безбедност”.

Освен овие, останаа и разликите во мислењата околу идниот статус на Косово. Русија, како и Србија, одбива независност на досегашната српска покраина и бара натамошни преговори. Но, американскиот министер за надворешни работи Кондолиза Рајс не сака да слушне за тоа: “Со одложување нема да ја подобриме можноста за стабилна ситуација на Балканот. Србија не треба да страхува од меѓународната заедница. Таа може да добие се’ преку потесно поврзување со Европа и европските институции. Мислам дека ние тоа сосем јасно го кажавме”.

Само малкумина во Осло веројатно очекуваа дека толку ќе се продлабочи јазот меѓу САД и Русија. Загриженоста на германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер можеше да му се прочита на лицето: “Се разбира дека денешните најави ми предизвикаа загриженост, а ме загрижува и како ја водиме дебатата за антиракетниот штит. Нам на Европејците најмалку ни одговара ако овде се развие спирала на недоверба меѓу САД и Русија. Напротив, ние мораме да се погрижиме тие да се вратат на меѓусебни политички разговори кон заедничката цел за создавање поголема безбедност”.

Поврзана содржина

Реклама