1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Макрон подготвен да посредува меѓу Скопје и Софија

БГ
7 јуни 2022

Францускиот претседател очекува билатерален договор меѓу двете земји со кој ќе се почитуваат правата на граѓаните кои припаѓаат на други заедници. Петков се надева на европски гаранции.

https://p.dw.com/p/4CLn0
Frankreich I Vor Präsidentschaftswahl in Frankreich - Emmanuel Macron
Емануел МакронФотографија: Francois Mori/AP/picture alliance

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази подготвеност да ги собере во Париз претставниците на Бугарија и Северна Македонија, „кога ќе дојде време“ за тоа. Макрон во понеделникот телефонски разговарал со бугарскиот претседател Румен Радев и со македонскиот премиер Димитар Ковачевски околу спорот кој го блокира почетокот на преговорите со ЕУ на Северна Македонија. 

Франција, која во моментов е претседавач со ЕУ, сака спорот да се надмине до крајот на месецов, но таквиот исход засега е неизвесен. Елисејската палата соопшти дека Макрон во разговорите изразил „целосна поддршка за договор меѓу двете земји кој ќе придонесе за добрососедски односи и почитување на основните права на граѓаните кои изјавуваат дека припаѓаат на други заедници или на малцинства." 

Дека преговорите меѓу двете земји сега се фокусирани на внесувањето на Бугарите во Уставот на РСМ може да се прочита и од изјавата на бугарскиот премиер Кирил Петков.

„Се обидуваме да видиме дали бугарските барања и потреби за поддршка на Бугарите во Северна Македонија можат да се гарантираат низ европскиот процес“, изјави Петков. Тој демантираше дека врз неговата земја се врши политички притисок за решение и уште еднаш соопшти дека „нема ништо да се стори под притисок“. 

Бугарскиот претседател Румен Радев претходно ја отфрли можноста да отпатува во Париз на средба со Макрон околу спорот со Северна Македонија. Според соопштението од Елисејската палата, Макрон очекува таква посета да се случи откако двете земји ќе се договорат за надминување на спорот, а во Париз би се склучил „нивниот билатерален договор“. 

Бугарија веќе две години го блокира почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ барајќи претходно да се постигне согласност за историски и јазични прашања. Во сабота, на разговори со политичкиот врв во двете земји ќе пристигне и германскиот канцелар Олаф Шолц.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Парламентот на Република Северна Македонија
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница