1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Румен Радев
Фотографија: Nikolay Doychinov/AFP/Getty Images

Румен Радев

Румен Георгиев Радев, роден на 18 јуни 1963 година, е бугарски политичар и поранешен армиски генерал-мајор. На функцијата претседател на Бугарија доаѓа на 22 јануари 2017 година.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе