Коштуница очекува Буш и Путин можност за решавање на косовското прашање | Вести | DW | 01.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Коштуница очекува Буш и Путин можност за решавање на косовското прашање

*

Српскиот премиер Воислав Коштуница смета дека средбата меѓу американскиот и рускиот претседател, Буш и Путин е важна можност да се преиспита досегашниот тек на решавање на косовското прашање и да се отвори нова страница во барањето решение за статусот на покраината”.

“Србија очекува двајцата претседатели да се насочат кон тоа, косовското прашање да се реши преку натамошни преговори кои ќе дадат компромисно решение”.