ЕУ очекува во септември директни разговори меѓу Белград и Приштина | Вести | DW | 29.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ очекува во септември директни разговори меѓу Белград и Приштина

*

ЕУ очекува дека до крајот на септември ќе дојде до директни преговори меѓу делегациите на Белград и Приштина за статусот на Косово,тврдат неименувани извори во Брисел. Според нив до тогаш треба да завршат сегашните дипломатските активности на меѓународаната посредничка Тројка, по што би следела средбата. Европските дипломатски извори сметаат дека целиот процес и понатаму носи опасности бидејќи ЕУ би прифатила компромисно решение, САД инсистира на независност на Косово, а Москва тоа категорично го одбива.