Вучиќ: Путин е против влада на СДСМ во Македонија | Свет | DW | 28.03.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Вучиќ: Путин е против влада на СДСМ во Македонија

Западот и Русија се на различни страни во политичкиот конфликт во Македонија, тврди српскиот премиер Александар Вучиќ по средбата со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

Рускиот претседател и српскиот премиер, според она што Вучиќ го кажа по состанокот, најдолго разговарале за состојбата во регионот на Балканот.
„Најдолго се задржавме на регионот, севкупната ситуација, надворешните влијанија врз регионот“, рече Вучиќ. Од разговорот со Путин и со министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, Вучиќ стекнал впечаток дека Москва не поддржува формирање влада предводена од лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

„Колку што западните сили ја поддржуваат владата на Зоран Заев и албанските партии, толку ми делува дека рускиот претседател не е на таа страна“, рече Вучиќ синоќа во интервју за телевизијата Пинк.

На заедничката прес-конференција, Путин рече дека „според некои надворешни знаци, постои заострување“ во регионот.

Србија во скоро време очекува реализација на договорот за воено-техничка соработка со Русија, со кој Белград очекува да добие 30 оклопни возила, 30 тенкови Т-72 и шест борбени авиони Миг-29. Српскиот премиер Вучиќ по средбата со Путин во Москва, рече дека рускиот претседател лично ја одобрил испораката на оружјето. Според Вучиќ, пристигнувањето на оружјето се очекува во следниот период, но одби да прецизира дали тоа ќе се случи во „следните месеци“.

 

DW.COM

Реклама