Бразил - кандидат за домаќин на СП во фудбал во 2014-та | Теми | DW | 14.12.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Бразил - кандидат за домаќин на СП во фудбал во 2014-та

default

Бразил и официјално ја поднесе кандидатурата за организирање на Светското првенство во фудбал во 2014 година. Претседателот на Фудбалскиот сојуз Рикардо Теишера изјави дека тоа ќе биде единствена можност за бразилскиот народ. Според планот на ротирање, Мундијалот во 2014 треба да се одржи во Јужна Америка, но досега освен Бразил ниту една друга земја не објави кандидатура. Бразил беше домаќин на СП во 1950.