Бакојани ќе бара германска и британска поддршка во спорот со името | Вести | DW | 02.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бакојани ќе бара германска и британска поддршка во спорот со името

*

Грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, в понеделник ја почнува дводневната посета на Германија и Велика Британија на разговори поврзани со Западниот Балкан. Атина, според весникот “Катимерини“ сака да ги искористи своите адути и да лансира свој предлог за сложено имеза решавање на спорот со Скопје и во таа насока се надева на поддршка од Лондон, Париз и Берлин.