1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Закон и правосудствоСеверна Македонија

Орце Камчев на црната листа на САД

БГ
19 јули 2023

Американското министерство за финансии го стави бизнисменот Јордан Камчев на црната листа. Сиот имот и евентуални бизниси во САД ќе му бидат блокирани.

https://p.dw.com/p/4U8vX
Јордан Орце Камчев
Бизнисменот Јордан Орце Камчев е на црната листа на САДФотографија: DW/P. Stojanovski

САД го ставија македонскиот бизнисмен Јордан Камчев на листата на лица кои претставуваат закана за Западниот Балкан поради корупција. Целиот имот и интереси во имоти на Камчев во САД или во сопственост или контрола на лица од САД се блокирани и мора да се пријават во американското Министерство за финансии.

„Г. Камчев ја злоупотребил својата позиција, ангажирајќи се во коруптивни активности и спроведувајќи себична агенда на сметка на демократските институции и граѓаните на Северна Македонија“, изјави потсекретарот на Министерството за финансии за тероризам и финансиско разузнавање Брајан Е. Нелсон. 

Широк корупциски ангажман  

На Камчев му се става на товар широк ангажман во „корупција, злоупотреба на службена положба, перење пари, и други кривични дела“ во последните повеќе од 20 години, почнувајќи од раните 2000-ти. Властите во САД ги наведуваат случаите „Плацеви на Водно“ и „Империја“ во кои Камчев е или осуден, или признал вина за измама, перење пари и други кривични дела.
Дополнително, САД сметаат дека „Камчев го искористил своето коруптивно влијание и богатство за да манипулира со македонскиот правосуден систем во негова корист“. Како пример во таа насока се наведува сведочењето на Камчев против поранешната главна обвинителка на СЈО Катица Јанева, што доведе до распад на СЈО.
„Како резултат на тоа, многу случаи на висока корупција кои ги разгледуваше СЈО се заглавени и нерешени, со што се одложува одговорноста за бројни поединци кои биле вмешани во корупција слична како на Камчев“. 

Американската амбасадорка во Скопје, Анџела Агелер порача дека под санкции во иднина ќе бидат и сите оние кои ќе соработуваат со Камчев. Истовремено, Стејт Департментот му забрани влез на бизнисменот во САД. 

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема