1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Тајната на охридскиот бисер

Ајша Шарифзан
3 март 2023

Талеви се едно од само две семејства во Северна Македонија кои ја знаат тајната на изработка на охридскиот бисер. Самите бисери потекнуваат од Индискиот Oкеан, но методот на премачкување ги прави толку посебни, што ги носат дури и кралски семејства.

https://p.dw.com/p/4OCMr