1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Шолц: Наш интерес е Западен Балкан да стане дел од ЕУ

ЕМФ | агенции
14 декември 2022

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека е во интерес на Германија и на Европа земјите од Балканот да станат дел од ЕУ.

https://p.dw.com/p/4KuR4
Германскиот канцелар Олаф Шолц даде владина изјава во Бундестагот
Германскиот канцелар Олаф Шолц даде владина изјава во БундестаготФотографија: Michele Tantussi/REUTERS

Приклучувањето за балканските земји во Европската унија е од интерес и на Германија и на Европа, оцени денеска (14.12) германскиот канцелар Олаф Шолц.

Во владината изјава во Бундестагот, дадена пред почетокот на самитот на ЕУ во Брисел, Шолц го поздрави заживувањето на преговорите за приклучување на шесте земји од Западен Балкан во ЕУ, како и одлуката за давање статус на кандидат за приклучување на Босна и Херцеговина.

„Во наш германски и европски интерес е остатокот од Балканот да стане дел од Европската унија“, рече Шолц пред пратениците во Берлин.

Тој ја поздрави и одлуката за приклучување на Хрватска во Шенген-зоната и потенцираше дека Бугарија и Романија би требало да „следуваат наскоро“. Австрија досега ги блокира напорите на овие две држави да станат дел од Шенгенскиот простор.