1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Олаф Шолц
Фотографија: Markus Schreiber/AP/picture alliance

Олаф Шолц

Тема

Олаф Шолц е германски политичар и канцелар на Сојузната република од декември 2021 година. Како член на Социјалдемократската партија (СПД), служел и како вицеканцелар и министер за финансии во владата на Ангела Меркел.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прескокни го блокот Став

Став

Rosalia Romaniec | DW Mitarbeiterin | Leiterin Current Politics

Сонот на Шолц за Европа

Розалија Романиец
Hofmann Sarah Kommentarbild App

Шолц занеме кога не треба

Сара Јудит Хофман