1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Птичарење во Скопје

Емилија Петреска
14 мај 2024

Знаевте ли дека во Градскиот парк во Скопје има стотина видови птици? Македонското еколошко друштво, по повод Светскиот ден на птиците преселници, во текот на изминатиот викенд организираше т.н. птичарење во паркот. ДВ беше со групата.

https://p.dw.com/p/4fr5E

Градскиот парк во Скопје изобилува со птици - од чавки и гулаби, до славејче и клукајдрвец. Крошните и гранките на дрвјата се дом на стотина видови птици. 

Птица во Градскиот парк во Скопје
Птица во Градскиот парк во СкопјеФотографија: Emilija Petreska/DW

Преку т.н. групни птичарења, Македонското еколошко друштво ја едуцира јавноста за потоа да може да им се помага на птиците.

„Птичарење“ во Градскиот парк во Скопје
„Птичарење“ во Градскиот парк во СкопјеФотографија: Emilija Petreska/DW

Во видеото погледнете како тоа изгледа!
 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема