1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Парење на штрковите

26 март 2024

Поглед низ расцутени гранки на дрво, на кое во своето гнездо се парат два штрка.

https://p.dw.com/p/4e7JU
Парење на штркови
Парење на штрковиФотографија: Thomas Warnack/dpa/picture alliance

Оваа фотографија е направена во Ридлинген, во германската покраина Баден Виртемберг. Штрковите кои во Германија се вратени од топлите краишта се парат од март до мај. Само неколку дена по парењето, женката обично снесува 3 до 4 јајца. И двата партнера наизменично лежат на јајцата додека младенчето не се изведе по 32 дена. Штрковите важат за примерни родители, бидејќи се главно лојални во текот на својот живот.