Џинтао пристигна во Русија | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Џинтао пристигна во Русија

Кинескиот претседател, Ху Џинтао, пристигна во тридневна посета на Русија. На разговорите во Кремљ треба да стане збор пред се за еконмската соработка на двете земји. Кина е заинтересирана за руска енергија и суровини. Двете држави имаат слични ставови по некои од меѓународните проблеми, како што се Иран или северна Кореја.