Џинтао во Русија | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Џинтао во Русија

Кинескиот претседател, Ху Џинтао, е во тридневна посета на Русија. На разговорите во Кремљ треба да стане збор пред се за еконмската соработка на двете земји. Кина е заинтересирана за руска енергија и суровини. Двете држави имаат слични ставови по некои од меѓународните проблеми, како што се Иран или северна Кореја.