Штајнмаер и Шили ќе сведочат за Курназ | Вести | DW | 29.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Штајнмаер и Шили ќе сведочат за Курназ

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и поранешниот министер за внатрешни, Ото Шили денеска треба да одговараат пред истражната парламентарна комисија за случајот со поранешниот затвореник во Гвантанамо, Мурат Курназ. Прашањето кое се поставува е дали поранешната црвено зелена владина коалиција вложила доволно напори за да го ослободи Курназ за кој постоеле докази дека е невин уште пред четири години, а беше ослободен лани. Штајнмаер во тоа време беше шеф на кабинет на канцеларот Шредер.