Холандија бара нови правила за прошурување на ЕУ | Вести | DW | 11.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Холандија бара нови правила за прошурување на ЕУ

Холандија бара нови правила за проширување на ЕУ. Новиот европски договор којшто треба да ја замени уставната повелба на ЕУ траба да содржи прецизни услови за секое идно проширување на Унијата, изјави синоќа во Брисел холандскиот министер за надворешни работи Франс Тимерманс. Според него прецизното одредување на критериумите би го отстранило стравувањето кај голем број граѓани на Унијата, што придонесе за отфрлање на Уставот на референдумите во Франција и Холандија во 2005-та.