Хаг-Статусна конференција за предметот на Бошковски и Тарчуловски | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Хаг-Статусна конференција за предметот на Бошковски и Тарчуловски

Во Хашкиот Трибунал денеска ќе биде одржана статусна конференција за предметот против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски . На неа ќе биде направен преглед на предметот , и на активностите на обвинителството и на одбраната како и на досега собраните докази и на листата на сведоци што ќе се појават на судењето против двајцата македонски државјани што ќе започне на 16 април . Бошковски и Тарчуловски беа екстрадирани во Хаг во март 2005-та година откако против нив беше покренато обвинение за убиството на седумина жители од албанска националност во селото Љуботен за време на конфликтот во Македонија во 2001-ва година.