Тешка посредничка задача за Рајс на Блискиот исток | Вести | DW | 04.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тешка посредничка задача за Рајс на Блискиот исток

*

Израел и Палестинците не постигнаа никаков напредок во најважните спорни прашања во подготовките на меѓународна конференција за Блискиот исток.Безбедноста на Израел има приоритет пред формирањето палестинска држава,изјави израелсската министерка за надворешни работи во разговорите со својата американска колешка Ципи Ливни.Таа е во посредничка мисија за надминување на разликите во ставовите што е предуслов за планираната мировна конференција.Со неа Американците сакаат да го надминат застојот во блискоисточниот мировен процес.

Утре Рајс ќе се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас.