Тешка посредничка задача за Рајс на Блискиот исток | Вести | DW | 04.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Тешка посредничка задача за Рајс на Блискиот исток

*

На почетокот на новата посредничка рунда меѓу Израелците и Палестинците,американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс својата мисија ја означи како тешка.Таа не смета дека двете страни за време на нејзината посета на регионот ќе се договорат за документ со рамковни услови за создавање палестинска држава,рече Рајс во Тел Авив.Ова спогодување инаку важи како предуслов за мировната меѓународна конференција за Блискиот исток,која Американците ја планираат за оваа година.Денеска Рајс ќе разговара со израелскиот премиер Ехуд Олмерт.Утре ќе се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас.