ТЕЦ Неготино за Хач и Мекдоналд | Вести | DW | 01.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ТЕЦ Неготино за Хач и Мекдоналд

*

Македонската влада денеска соопшти дека нов сопственик на термоцентралата Неготино ќе биде канадската компанија Хач и Мекдоналд . За ТЕЦ Неготино , Хач и Мекдоналд треба да плати 61,7 милиони евра колку што понуди на неодамна објавениот тендер на кој уште се обврза дека изгради и објект со моќност од 500 мегавати со три алтернативи за работа на јаглен , на гас и на мазут. Понуди на тендерот доставија уште три странски компании.